Güneş Paneli

Güneş Paneli ve Çeşitleri Nelerdir?

Güneş paneli aracılığıyla güneş enerjisinden elektrik üretmek için güneş panelleri piyasada birçok çeşitte yer almaktadır. Güneş panelleri elde edilen DC doğru akımı, AC yani alternatif akıma çevirerek kullanılacak olan alana elektrik sağlamaktadır. Piyasa birçok çeşidi yer almaktadır. Bu çeşitler özelliklerine kullanılacak yerlerine göre değişiklik göstermektedir. Çeşitleri bakımından 5 farklı çeşidi bulunmaktadır.  monokristal piyasada bulunana diğer güneş panellerine oranla daha fazla verim sağlamaktadır. Kapladığı alan küçüktür. Verimine göre fiyatı da diğerlerine göre daha yüksektir.

Güneş Paneli Hakkında Teklif Almak İçin: 0332 988 0332

Güneş Paneli
Güneş Paneli

Elektrik üretim ömrü ve kullanım ömrü uzun bir üründür. Sıcak iklimlerde daha fazla verim sağladığı görülmektedir. Polikristal güneş paneli, piyasada bulunan en uygun güneş panelidir. Verimlikte maliyetiyle doğru orantılıdır. %15 civarından bir verim göstermektedir. İnce film güneş paneli piyasadaki diğer güneş panellerine göre daha az bulunmaktadır. Verimi çok düşük olduğu için terci h edilmemektedir. Görüntü bakımından çok şıktır. Bu yüzden tasarım alanlarında kullanımı görülmektedir. Esnek güneş panelleri her yerde kullanılabilecek bir üründür. Verimi de kullanılan pillere göre değişiklik göstermektedir.

Değişiklik olarak monokristal ve polikristal çeşitte bulunmaktadır. İsminden de görüldüğü gibi çok esnek yapıya sahiptir. Bu esneklik sayesinde kırılmaz ve uzun ömürlüdür. Genellikle kubbeli çatılarda kullanılmaktadır. Diğer ürünlere göre çok ama çok hafiftir. Hafif olmasının en büyük sebepleri, alüminyum çerçeve ve temperli camlara sahip değildir.

Saydam güneş panelleri bir diğer çeşididir. Piyasada satışı yoktur. En kısa sürede piyasaya gireceği söylenmektedir. Cam bir yüzeye sprey yardımıyla sıkılmaktadır. Camın tamamiyle sıvıyla kaplanması gerekmektedir. Böylece montajı tamamlanmış olmaktadır. Artık elektriğinizi üreten sistem hazır olmuştur. Gölgelenme durumlarından neredeyse hiç etkilenmemektedir. Kimyasal yapısında hidrojen, karbon, oksijen ve sadece firma tarafından üretilen formül bulunmaktadır.

Bir de piyasa daha satışı olmayan ve aslında güneş paneli olmayan, fakat güneş enerjisinden elektrik üreten bir ürün bulunmaktadır. Bu ürün küresel güneş jeneratörüdür. Küre ve kürenin içerisinde su bulunmaktadır. Bu sistem güneş ışınlarından aldığı enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürmektedir.

Güneş Paneli Kullanım Alanları

Güneş panelleri binaların iç ve dışında kullanılmaktadır. Isınma, soğutma, sıcak su, elektrik ihtiyacını karşılamaktadır. Deniz araçlarında düşük verimli güneş panelleri kullanılmaktadır. Artezyen su çıkarma işleminde topraktan su çıkarılırken kullanılmaktadır. Güneş enerjisi ile çalışan araçlarda kullanılmaktadır. Güneş enerji santrallerinde kullanılmaktadır. Çevreye, atmosfere ve bütçenize zararı olmayan güneş panelleri ilk uzay araçlarının elektriği için üretilmiştir. Günümüzde teknolojinin de ilerlemesiyle birlikte tüm alanlar kullanılabilmektedir. Birçok insan tarafından tercih edilen güneş panelleri aslında doğalgaz ve petrol gibi enerjilerden farklıdır. Hem zararsız hem de tükenmeyen bir enerji olduğu gelecek nesillere güvenle aktarılabilecektir.

Güneş paneli

Güneş paneli hakkında bilgi

Güneş paneli çeşitleri

Related Post