Blog

WTN 500 rüzgar türbini

WTN 500 türbinimizin en önemli ve rakiplerimizden ayrıcalıklı kılan özelliklerinden biri Full İnvertör sistemi sayesinde maksimum verimlilik sağlamasıdır. Aktif ve elektrikli olan kanat açısı sistemi ise her kanat için özeldir ve bu sayede birbirlerinden bağımsız 3 adet fren sistemi söz konusudur. İlaveten disk freni sayesinde dişli kutusuna büyük yükler binmemektedir. Ayrıca rotor çapının rakiplerinden daha büyük olmasıyla da göze çarpmaktadır.

Aşağıdaki bilgileri broşür formatında WTN 500 broşüründe bulabilirsiniz.

Genel

WTN 500 rüzgar türbini aktif kanat açısı sistemli bir türbindir ve Full İnvertör sayesinde bütün değişken hızlarda şebekeye tamamen paralel olarak elektrik üretir. Nominal çıkışı 500 kW olan türbinin rotor çapı 48 metredir. Rotor, rüzgar yönünde akış sağlayan (upwind) 3 kanatla donatılmıştır. Türbinin rüzgara doğru sapması iki adet elektrikli sapma sistemi sayesinde gerçekleşir. Kule olarak 50 metre göbek yüksekliği sağlayan tübüler kule ve 65 metre göbek yüksekliği sağlayan kafes kule seçenekleri vardır.

Naselin mekanik konsepti ana yatağın, dişli kutusu ünitesi ve iki-jeneratör sistemiyle, üç-noktalı-bağlantı temeline dayanır.

WTN 500 değişken rüzgar hızlarında elektrik üretir. İki adet asenkron jeneratör mevcuttur ve her birinin nominal çıkışı 280 kW’tır. İki adet frekans dönüştürücüsü üretilen elektriği şebekeye verir.

Türbinin birincil fren ve güvenlik sistemi her kanat için bağımsız olan aktif ve elektrikli kanat açısı sistemidir. Her kanat dişli-motor-ünitesi sayesinde gerekli olan açıyı otomatik olarak alır. Bütün duruşlarda kanatlar birbirlerinden bağımsız olarak fren açısına geçerler. Şebekeden elektrik kesilmesinde dahi özel yaylı sistem sayesinde bu garantilidir. İlaveten türbinde disk freni mevcuttur. Disk freni ancak acil duruşlarda devreye girer ve bakım/onarım faaliyetleri esnasında kullanılır. Disk freni pnömatik olarak çalışır.

WTN 500 IEC TC 88 standartlarına göre tip klası 2A olarak tasarlanmıştır.

Rotor

Rotor düşük sesli ve güç optimizasyonlu üç kanattan oluşur. Kanatlar fiberglas ile güçlendirilmiş epoksi reçineden imal edilmiştir ve bundan dolayı yüksek mukavemet elde edilmiştir. Yıldırım koruma sistemi kanat içerisine entegre edilmiştir.

Kanat AÇI SİSTEMİ

Her kanat kendi kanat açısı sistemine sahiptir ve her sistem bakım gerektirmeyen servo motoru, dişli ünitesi ve yay depolama ünitesinden oluşur. En yüksek üretimi elde etmek için kanatlar birbirinden bağımsız olarak çalışır ve otomatik olarak senkronize edilirler. Şebekenin devre dışı kaldığı durumlarda yay depolama ünitesi enerji deposu olarak görev yapar ve kanatları seyir pozisyonuna getirir. Bu ünite doğrudan kanat rulmanlarına bağlıdır ve kanatları nötr seyir pozisyonuna getirmesi sadece birkaç saniyede gerçekleşir.

DRİVE ÜNİTESİ

Rotor kanatları iki sıralı, dört noktalı temas rulmanı sayesinde dökülmüş olan göbeğe bağlıdır. Göbek FEM analizleri sayesinde optimize edilmiştir. Dövme flanş mili sayesinde rotasyon ana dişliye iletilir. Ana drive ünitesinin üç-noktalı-bağlantısı ana yataktaki tüm eksensel kuvvetleri flanş milinin ön tarafından alırken, radyal kuvvetler, ana dişli kutusunun her iki tarafına monte edilen yataklar tarafından nasel çerçevesine iletilmektedir. Ana dişli ve nasel çerçevesi arasındaki bağlantı buşingler sayesinde gerçekleşir. Buşinglerde bulunan kauçuklar dişli kutusunun sesini emer ve türbinin sessiz ve gürültüsüz bir şekilde çalışmasını sağlar.

ELEKTRİK SİSTEMİ

Elektrik enerjisi iki adet sincap kafesli asenkron jeneratör sayesinde üretilir ve her birinin nominal çıkışı 280 kW’tır. Bu jeneratörler esnek ve izolasyonlu kuplaj sayesinde dişli kutusunun şaftına bağlıdırlar. Her jeneratör için ayrı frekans dönüştürücüleri mevcuttur ve bu sayede birbirlerinden bağımsız elektrik üretimi söz konusu olur. Rüzgar hızına bağlı olarak bir veya iki adet jeneratör devrede olur. Frekans dönüştürücüsü, entegre olan filtreler sayesinde, yüksek şebeke kalitesi sağlar ve bu sayede harmonik ve diğer etkileşimleri ortadan kaldırır. Türbin reaktif güç için ekstra bir kompanzasyona ihtiyaç duymaz.

KONTROL SİSTEMİ

Kapsamlı bir sensör teknolojisi mevcuttur ve bu sayede, bilgisayar destekli yönetim sistemi tarafından, sürekli olarak tüm fonksiyonel prosedürler ve güvenlik prosedürleri kontrol edilir. Kanat açısı sistemi ve frekans dönüştürücülerinin etkileşimi, değişken hız kontrollü türbinin rüzgarı en yüksek verimlilikle elektriğe çevireceğini garantiler.

Kulenin içine veya türbinin yanına kurulan ve güvenlik kodlarıyla korunan kontrol ünitesi bütün operasyonların aşağıdan yapılabilmesini sağlar. Modem veya telefon hattı aracılığıyla uzaktan izleme imkanı mevcuttur.

GÜVENLİK KONSEPTİ

Türbinin birincil fren ve güvenlik sistemi her kanat için bağımsız olan kanat açısı sistemidir. Kanat açısı sistemi elektrik üretimini optimize ettiği gibi aynı zamanda istenmeyen aşırı yükleri de engellemek için türbinin elektrik üretimini engelleme özelliğine sahiptir. Türbinin güvenliği için kontrol sistemine girilen bilgi anında kanat açısı sistemini harekete geçirir.

Şebekeden elektrik kesintisi durumlarında yay depolama ünitesi enerji deposu olarak görev yapar ve kanatları birkaç saniyede seyir pozisyonuna getirir. Fren yükleri rotora binmediği için drive ünitesini yıpratmaz. Dişli kutusunun jeneratöre bağlandığı yüksek hız şaftında bulunan disk freni, acil durumlarda, pnömatik olarak devreye girer. Bakım/onarım faaliyetleri için aynı zamanda el ile devreye sokulabilir.

TÜRBİNİN ÖMRÜ

WTN 500 türbininin bütün parçaları 20 yıllık bir ömür için tasarlanmıştır. Standardize edilmiş ve test edilmiş ekipmanların kullanılması ve tork ile kontrol edilen kontrol sistemi uzun vadede güvenli çalışmayı ve maksimum enerji üretimini garantiler.

TEKNİK BİLGİLER


GENEL BİLGİLER

Nominal çıkış: 500 kW
Rotor şaft düzenlemesi: Yatay
Sınırlama etkisi: Kanat açısı sistemi
Çalışma modu: Şebeke bağlantılı
Göbek yüksekliği 50 m (tübüler)
65 m (kafes)
Azami rüzgar hızları: 59,5 m/s (50 m göbek yüksekliği)
52,5 m/s (65 m göbek yüksekliği)
Türbinin ömrü: 20 yıl

GÜÇ BİLGİLERİ (10 m/s ORTALAMA RÜZGAR HIZI İLE)

Devreye girme rüzgar hızı: 3 m/s
Nominal rüzgar hızı: 12 m/s
10 m/s rüzgar hızında güç: 437 kW
Devreden çıkma rüzgar hızı: 25 m/s
Azami şaft gücü: 550 kW
Belirli çıkış: 276 W/m²

Rotor

Çap: 48 m
Süpürme alanı: 1810 m²
Kanat sayısı: 3
Göbek tipi: Sert
Rotor düzenlemesi: Rüzgar yönünde akış
Nominal rotor hızı: 30 rpm
Rotor hız aralığı: 10 – 30 rpm
Lambda: 5,5
Hatve açısı: 2 – 88°
Konus açısı: 0 °
Nasel açısı: 4 °

Kanat

Kanat tipi: WTN 23.1
Profil tipi: FX 77/79xxx
Kullanılan malzeme: Fiberglas/Epoksi reçine
Kanat uzunluğu: 23.1 m
Kanat ağırlığı: 2.100 kg

DİŞLİ KUTUSU

Type: Helikal alan dişlisi
Oran: 1 : 50,3
Nominal tork: 190 kNm

Sapma SİSTEMİ

Tür (Aktif / Pasif): Aktif
Çalıştırma: Elektrik
Sapma hızı: 0,5 °/s
Emiş sistemi: Motor freni

JENERATÖR

Adet: 2 ünite
Tip: Asenkron, sincap kafes
Nominal çıkış: 250 kW
Nominal hız / devir: 1500 rpm
Gerilim: 690 V
Frekans: 50 Hz
Nominal kayma: 0,9%
Koruma derecesi: IP 54
Şebeke bağlantısı: Full Invertör

KULE

Tür: Tubular / Lattice
Materyal: Steel
Uzunluk: 48,5 / 63,5 m
Güvenlik merdiveni: Tırmanma desteği ile mevcut

KONTROL SİSTEMİ

Güç düzenlemesi: Kanat açı sistemi, elektrik aktivasyon
İşletim sistemi: WP 3100
Uzaktan kumanda sistemi: Mevcut, telefon hattı veya internet aracılığıyla
Otomatik devreye grime: Mevcut

Frenler

Aerodinamik fren: Bağımsız kanat açı sistemi
– Aktivasyon: Elektrik
Mekanik fren: Tamamen durdurmak için
– Yerleşim: Dişli kutusu arkasında
– Fren tipi: Disk freni
– Aktivasyon: Mekanik

AĞIRLIKLAR

Rotor (göbek ile birlikte): 11800 kg
Nasel: 24500 kg
Kule: Tübüler 50 m Kafes 65 m
54000 kg 61500 kg
Toplam: 90300 kg 97800 kg

.