AYETEK Tarihçesi

AYETEK Enerji, faaliyetlerine 2010 yılında başlayarak Türkiye’nin hızla gelişmekte ve en yeni sektörü olan yenilenebilir enerji sektöründe en eski şirkettir. AYETEK markasıyla rüzgar türbinleri ve güneş panelleri üreten şirketimiz ev ve santral kurulumlarında son derece deneyimli bir ekibe ve yüzlerce referansa sahiptir.

2008
İlk Araştırmaların Başlaması
Şirket kurucumuz Abdullah Özel daha Hollanda'da yaşarken Türkiye'nin yenilenebilir enerji alanında hızlı gelişmeler yaşayacağını ön görerek güneş ve rüzgar enerjisi alanında fırsatları haritalamaya başlamıştır.
2009
Avrupa'dan Türkiye'ye Dönüş
Abdullah Özel Hollanda'da Türkiye'ye kesin dönüş yaparak araştırmalarına sahada devam eder. Kısa zamanda teoride keşfedilen fırsatlar pratikte de teyit edilecektir.
2010
AYETEK Enerji'nin Kuruluşu
Kuruluş esnasında şirketin ana odağı Rüzgar Elektrik Santrallerine (RES) bakım ve onarım hizmetleri sunmaktır. Bunu yapabilmek için Hollanda'dan 20 yıl deneyimli şirketlerle partnerlikler kurulur. Ancak Türkiye'deki RES'ler garanti kapsamında oldukları için kısa zamanda yürürlüğe girmesi beklenen Linanssız Elektrik Üretimi Yönetmeliğini de göz önünde bulundurarak rüzgar türbin üretimi yapmaya karar verilir.

Bu yıllarda edinilen deneyimler AYETEK Enerji'nin kariyeri boyunca teknik servis, teknik destek, bakım ve onarım konularına azami seviyede değer vermesini sağlar.
2011
AYETEK Wind'in Doğuşu
Dünya genelinde üreticilerle görüşmeler yapıldıktan sonra Alman Wind Technik Nord (WTN) ile AYETEK Wind markası altında hizmet veren yeni bir konsorsiyum hayata geçirilir.
2013
AYETEK Solar'ın Doğuşu
Almanya'da yıllardır başarılı bir şekilde güneş enerjisi alanında faaliyet gösteren başarılı şirketlerin birçoğu ziyaret edilir. Bu sayede güneş enerjisi alanında nasıl bir yol izlenmesi gerektiği konusunda kapsamlı bir yol haritası ortaya çıkar ve uygulanmaya başlanır.
2014
Türkiye'de İlklere İmza Atılır
Türkiye'nin Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği kapsamında ilk rüzgar santrali AYETEK tarafından üretilir ve kurulumu gerçekleştirilir. AYETEK Enerji Türkiye'de ilklere imza atmasıyla yenilenebilir enerji alanında sektör lideri pozisyonuna yükselir.
2015
Panel Üretimi, Bayilik ve Proje Geliştirme
AYETEK Enerji, kurduğu partnerliklerle birlikte AYETEK Solar markası altında güneş panelleri üretmeye başlar. Eş zamanlı olarak güneş ve rüzgar enerjisi alanında edindiği deneyimleri paylaşma yoluna giderek Türkiye genelinde bayilikler vermeye başlar. Kısa zamanda çok talep gören bayilik sistemi sektördeki diğer oyuncular tarafından taklit edilmek istenir ancak AYETEK Enerji dışında bayilik sistemleri başarısızlıkla sonuçlanır.

AYETEK Enerji aynı zamanda GES alanında 1 MW gücünde projeler geliştirip bu projeleri yatırımcıların hizmetine sunmaya başlar.
2016
Sektör Liderliği
AYETEK Enerji, bayilerinin kullanımı için anında solar paket hesaplama ve anında teklif verme modülleriyle sektördeki konumunun altını çizer ve bayi sayısı artık yüzlerle ifade edilmektedir.