Blog

Rüzgar Enerjisi

Rüzgar enerjisi blogumuzda , rüzgar enerji sektörü ve şirketimiz AYETEK Wind hakkında en güncel haberleri bulabileceksiniz.

Rüzgardan elde edilen gücü insanlık yaklaşık 1400 yıldır kullanmaktadır. Rüzgar gücünü kullanan ilk yapılar Çin ve Suriye gibi doğu ülkelerinde görülmüştür. Haçlı seferleri sırasında Batı Avrupalılar bu yapıları keşfedip kendi ülkelerine döndüklerinde daha verimli bir şekilde kullanmaya başlamışlar. Özellikle tahıl öğütülmesi ve su çekme işlemlerinde kullanılan rüzgar değirmenleri, buhar motoru kullanılmaya başlamasından sonra işlevini yitirmiştir. Özellikle elektrik motorlarından sonra tamamen gereksiz hale gelen rüzgar değirmenleri ortadan kalkmıştır fakat bazı yerlerde halen kullanılmaktadır. Özellikle Hollanda rüzgar değirmenlerini yüksek adetlerde kullanmıştır. Hatta ülkenin milli sembolü haline gelmiştir.

Türkiye’de rüzgar değirmenleri Bodrum gibi bölgelerde az sayıda bile olsa kullanılmıştır. Bu rüzgar enerjisi değirmenleri Avrupa’da ki değirmenlerden yapı olarak daha basittir. Özellikle pervane kısımlarında tasarım değişiklikleri göze batmaktadır. 2006 yılından sonra ülkemizde çok sayıda rüzgar elektrik santralleri kurulmaya başlamıştır. 2012 yılının ilk aylarına kadar kurulu kapasite yaklaşık 1750 MW olmuştur. Yani kısa sürede çok sayıda yatırımlar yapılmıştır. 500 kW altında ve yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı olmak şartıyla yatırımlarda lisans muhafiyeti 2011 Temmuz ayından itibaren mümkündür. Bu sayede  ülkemizde rüzgar yatırımlarını orta ve küçük ölçekli yatırımcılara kazandırılmıştır.

AYETEK Wind tam olarak bu alanda hizmet vermektedir. 250 kW gücünde olan AYE 250 rüzgar türbinimiz yatırımcıların hizmetindedir. Elektrik piyasasında fiyat artışlarından bağımsız olmak isteyen işletmeciler için bu kaçırılmaz bir fırsattır. Avrupa’nın 40 yıllık birikimi bu sayede hizmetinizdedir. Ülkemizin kaynaklarını en verimli şekilde kullanılmasına katkı sağlamak başlıca amaçlarımız arasındadır.

Baş ağrıtmayan, güvenilir ve ekonomik bir yatırım. Torunlarınızın dahi istifade edeceği bir yatırım. Yeni nesiller daha güzel bir Türkiye bırakmak için eşsiz bir fırsat. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili sunum yapmaktan mutluluk duyarız. Bizimle irtibata geçmeniz yaterli olacaktır. Ürün ve hizmetlerimizle ilgili daha fazla bilgi almak için bizimle irtibata geçiniz.

Rüzgar Websiteleri

Rüzgar enerjisi hakkında faydalı linkleri aşağıda bulabilirsiniz:

Türkiye Rüzgar Enerjsi Birliği

Rüzgar Enerjisi Kulübü

Elektrik İşleri Etüt İdaresi