Friday, 30 September 2016

SIKÇA SORULANLAR

S?
Rüzgar enerjisi yatırımı yapmak ne kadar kazanç getirir?
C.
Rüzgar enerjisi yatırımı yaparak rüzgar enerjisinden elektrik üretmenin birçok avantajı sayılabilir. En önemli avantajlarından biri çok kazançlı bir yatırım olmasıdır. Rüzgar değerlerinin iyi olduğu bölgelerde ve elektrik tüketiminin yüksek olduğu işletmelerde AYE 250 rüzgar türbini kendini 3 ile 5 yıl içerisinde amorti etmektedir. Ekonomik ömrü 20 yıl olan türbinimiz 20 yıl neticesinde size yaklaşık 3 milyon € kazandırır. Bu da ortalama olarak aylık 30.000 TL eder. WTN 500 türbininde ise bu rakam iki katından daha fazlasına çıkmaktadır. Tabi bu değerler her işletme için değişkenlik göstermektedir. Ön Fizibilite hizmetimizden yararlanarak ne kadar kazanç elde edeceğinizi öğrenebilirsiniz. Daha fazla bilgi için lütfen iletişime geçiniz.
S?
Rüzgar enerjisi rekabet avantajı sağlar mı?
C.
Rüzgar enerjisi kesinlikle rekabet avantajı sağlar! Rüzgar türbini yatırımı yapanlar elektrik fiyat artışlarından 20 yıl boyunca bağımsız olurlar. Böylelikle işletmelerinin en önemli maliyetlerinden biri olan enerji maliyetlerini kontrol altına almış olurlar. Rüzgar değerleri iyi olan bölgelerde işletmesi olan yatırımcılar diğer bölgelerde ki rakiplerine nazaran önemli bir rekabet avantajı sağlamış olurlar. Çünkü rakiplerinin enerji maliyetleri çok daha yüksek olacaktır. İşletmenizin bulunduğu bölgede ki rüzgar verilerini öğrenmek ve Ön Fizibilite yaptırmak için lütfen iletişime geçiniz.
S?
Rüzgar enerjisi türbinleri başka hangi avantajlara sahiptir?
C.
Yukarıda sayılanların yanı sıra şu avantajlar sayılabilir: Son yıllarda marka imajını güçlendirmek isteyen şirketler, rüzgar enerjisi türbinleri kullanarak ürünlerinin çevreye saygılı olduğu imajına dikkat çekmişlerdir. Yapılan araştırmalar bu imajı veren şirketlerin satışlarında çok ciddi artışlar olduğunu ispatlamıştır. Rüzgar enerjisi türbinleri çevreye hiçbir şekilde zarar vermezler. İşletmeler bu yatırımı yaparak gelecek nesillere daha güzel bir Türkiye bırakma fırsatı bulur. Kendini fazlasıyla kanıtlamış olan rüzgar türbinleri gelişmiş ülkelerde birçok prestijli şirketler tarafından kullanılmıştır. Son yıllarda avantajlarından dolayı Avrupalı çiftçiler dahi kooperatifler kurarak bu yatırımlardan kazanç elde etmektedirler.
S?
Rüzgar türbini yatırımı yaparken nelere dikkat edilmeli?
C.
Bu konu hakkında sununlarımızda ayrıntılı bilgi vermekteyiz ve sizede bu sunumumuzu yapmaktan mutluluk duyarız. Kısaca rüzgar türbini yatırımı yaparken aşağıdaki başlıklar dikkata alınmalıdır: 1: Öncelikle yatırım yapmayı düşündüğünüz rüzgar türbini tasarım ve teknolojisinin kendini kanıtlamış olması çok önemli. Size gösterilen referansların (referans varsa!) en azından 10 yıl ama mümkünse 20 yıl problemsiz (yani büyük parçaları değişmeksizin) elektrik üretmiş olması tasarım ve teknolojinin üstünlüğünün ispatıdır. Aynı zamanda türbinin dünyanın farklı yerlerinde kurulmuş olması önemli bir referanstır. 2: Rüzgar türbini kurulduktan sonra en iyi verimi alabilmek için bakım ve onarım faaliyetleri düzenli olarak ve deneyimli bir ekip tarafından yapılmalıdır. Bakım ve onarım faaliyetlerinde yedek parçaların arz güvenliği çok önemli bir meseledir. İthal edilen türbinlerde düzenli ve deneyimli ekiplerin Türkiye'de olmadığı gibi, yedek parça arz güzenliği söz konusu değildir. Bundan dolayı doğrudan Türkiye'de üretim yapan bir firmayla çalışmak en doğru seçim olacaktır. Yerli üretici tercih etmenin diğer bir sebebiyse Yerli Üretim Teşvikidir. Rüzgar türbini Türkiye'de üretildiğinde her kWh için 7,3 dolarsent yerine 11 dolarsente tahsil edilebilir. Özellikle elektrik tüketimi az olan veya 24 saat elektrik tüketmeyen işletmeler için bu çok özemlidir. 3: Rüzgar türbinini tedarik ettiğiniz üretici firmanın vermiş olduğu garanti, türbinlerine olan güvenin açık bir göstergesidir. Emre Amadelik ve Güç Eğrisi Garantilerini uzun bir süre veren üretici firmalar tercih edilmelidir. 4: Her alışverişte olduğu gibi finansal altyapısı sağlam olan üretici firmalar tercih edilmelidir. Şirketimiz bütün bu kriterlere en iyi şekilde uymaktadır. Daha fazla bilgi için iletişim sayfamızdaki bilgilerden bize ulaşanbilirsiniz.