rüzgar türbini

Rüzgar Türbini Ne İşe Yarar

Rüzgar Türbini İçin: 0332 988 0332

Rüzgar türbini olarak da bilinen dev boyutundaki enerji türbinleri, kullanıldıkları tüm ülkelerde oldukça büyük bir öneme sahiptir. Enerji üretiminde birinci sırada tercih edilen türbinler, genellikle yol kıyılarında devasa şeklinde açık arazilere yerleştirilmektedir. Yerleştirildikleri alanlardan neredeyse tüm ülke sınırlarına yetecek boyutta enerji üretme niteliklerine sahiptirler.

Açık arazilere ve aynı zamanda deniz içlerine de yerleştirilebilen bu rüzgar türbini modelleri, rüzgarda gelen hava akımı sayesinde elde edilen enerjiyi ilk olarak mekanik enerjiye dönüştürür. Elde edilen mekanik enerjiyi ise elektrik enerjisine dönüştürerek, doğal yollardan bulundukları alanlarda elektrik üretilmesini sağlamaktadırlar. Elektrik kullanımı bu sayede hem daha tasarruflu hem de daha hızlı bir şekilde elde edilmektedir.

Rüzgar türbini bünyesinde dev boyutlarda uzun direklere, pervanelere, motorlara, dişli kutulara ve jeneratörlere yer vermektedir. Bu materyallerin birleşimi sonucunda türbinler elde edilerek enerji üretiminin başlaması sağlanmaktadır. İçerisinde bulunan elektrik ve elektronik cisimler ile sürüklenme hareketini en aza indirerek bu hareketin elektriğe dönüşmesine olanak sağlamaktadır. Doğadan yani rüzgardan gelen kinetik enerjiyi son derece hızlı ve sağlıklı bir biçimde içerisinde elektrik enerjisine dönüştürerek, ülkenin elektrik sorununu çözmeye yardımcı olmaktadır. Doğada var olan enerjiyi bu şekilde dönüştürme özelliği taşıyan türbinler, sürükleme ve aynı zamanda kaldırma kuvveti ile çalışabilmektedir. Bu kuvvetlerin bulunmadığı alanlarda rüzgar türbinlerini görmek çok mümkün olmamaktadır.

Rüzgar Türbini
Rüzgar Türbini

Rüzgar türbinleri;

Sürükleme kuvvetini belli bir açı ile yakaladıklarında derhal içerisine alarak enerjiye dönüştürmeye başlamaktadır.
Aynı şekilde kaldırma kuvvetini de kullanan türbinler, hava akışını düz bir açı ile yakalayarak enerjiye dönüştürmektedirler.
Yatay eksenli ve düşey eksenli olarak çeşitlere ayrılan türbinler arasında enerji üretimine dair farklılıklar yer almaktadır.
Bu dönemlerde enerji üretmek için kullanılan türbinler, çok eski dönemlerde var olduklarında su pompalamak ve tahıl öğütmek gibi amaçlar için de kullanılırdı.

Rüzgar Türbinlerinin Faydaları Nelerdir?

Bir rüzgar türbini, yanında birden fazla türbin yer almaya devam ettikçe daha fazla enerji ve elektrik üretmektedir. Her hangi bir seyahat yaparken büyük arazilerde ve deniz ortalarında türbinlere rastlamak mümkündür. Doğada var olan kuvvetleri ve doğal yollardan gelen enerjiyi, kullanılabilecek enerjiye dönüştürme amacıyla yapılan türbinlerin, elbette hafife alınmayacak kadar çok faydası vardır. Hem tasarruf edebilmek hem de ekonomik olarak elektrik kullanabilmek adına türbinler inşa edilmektedir. Bunun sonucunda evlerimize kadar gelen ve çok nadir bir şekilde kesilen elektrikleri türbinler borçluyuz diyebiliriz.

Related Post