Güneş Enerjisi Panelleri ve Sistemleri

Güneş Enerjisi Panelleri İçin: 0332 988 0332

Güneş Enerjisi Panelleri hiç bitmeyen bir enerji türü olması nedeniyle oldukça tercih edilir bir enerji sistemidir. Günümüzde kullanılan petrol, doğalgaz gibi enerji türleri gelecek yıllarda tükenebilir ve hatta tamamen ortadan yok olabilir ancak Güneş olduğu sürece güneş enerjisi panelleri de var olacaktır. Ülkemizde sıkça görmeye başladığımız güneş enerjisi sistemleri dünyanın pek çok yerinde pek çok amaçla kullanılmakta ve her geçen gün de kullanımı yaygınlaşmaktadır. Gelişen teknoloji sayesinde güneş enerjisi sistemleri de gelişmektedir. Yenilenebilir, sınırsız ve maliyeti düşük olduğu içinde oldukça rağbet görmektedir.

Güneş Enerjisi Panelleri Nasıl Çalışır?

Güneş Enerjisi Sistemleri üzerinde güneşten gelen ısıyı ve ışığı depolayan güneş hücreleri bulunur. Bu hücreler sayesinde güneş enerjisi panelleri güneşten aldığı enerjiyi elektirik enerjisine dönüştürmeye yarar. Çalışan güneş enerjisi sistemlerinin üzerinde bulunan güneş panellerinin üzerine güneş ışığının düşmesi ile birlikte enerji elektirik enerjisine dönüştürülmeye başlar.

Solar enerji panelleri de sisteme tercih edilen enerji miktarına göre seri bağlantı yada paralel bağlantı olarak bağlanır. Ülkemiz mevsimleri ve iklimleri itibari ile güneş enerjisi sitemlerine uygun bir yapıdadır. Kış aylarında dahi güneş enerjisi sitemlerinden istenilen verim alınabilmektedir. Türkiye’de 60 derece güneş ışığı eğimi sayesinde en yüksek güneş enerjisi verimi alınmaktadır.

Güneş Enerjisi Panelleri Kullanım Alanları

Güneş enerjisi panelleri fotovoltaik ismiyle de anılmaktadır. Güneş Enerjisinin kullanım alanı oldukça geniştir. Yenilenebilir ve sürdürülebilir enerji kaynaklarının en başında gelen güneş enerjisi sistemlleri fabrikaların ve sanayi kuruluşlarının park-bahçe aydınlatmalarında kullanılmaktadır. Çevreye zarar veren bir üretim çeşidi olmadığı için de tercih edilmesi halinde doğayı koruma görevi de yerine getirilmiş olmaktadır.

Bir evin tüm elektirik ihtiyacını karşılayn güneş enerjisi sistemleri aynı zamanda çevreci bir sistem olmasından dolayı tüm dünya devletlerinin enerji politikalarında yerini almaktadır. Enerji bakanlıkları güneş enerjisi kullanımını arttırmak için teşvikler ve projeler geliştirmektedir.

Güneş Enerjisi Panelleri
Güneş Enerjisi Panelleri

Türkiye’de Güneş Enerjisi Panelleri

Türkiye, ülke üzerine doğrudan gelen tüm güneş enerjisini elektirik enerjisine dönüştüremiyor ancak dünyaya bakıldığı zaman güneş enerjisi sistemlerinin kullanılması ve güneş enerjisinin üretilmesi aşamalarında en başarılı ülkenin Türkiye olduğu görülür. Türkiye elde ettiği güneş enerjisini kullanmakla birlikte aynı zamanda ihracat yaparak satışını da gerçekleştirmektedir. Yıllık 750 bin watt elektirik enerjisi üreten Türkiye dünyanın lideri konumundadır. Şuan Türkiye’de güneş enerjisi üretimi yapan santral sayısı 40’a yakındır.

Ülkemizde çok eski yıllardan beri güneş enerjisi sistemleri kullanılmaktadır. Örneğin suyu ısıtmak için kullanılan güneş enerjisi sistemleri ülkemizde çok uzun yıllardır kullanılıyor olmasına karşın bir çok dünya ülkelerinde yeni yeni kullanılmaya başlanmıştır. Artık gelişen teknoloji ile birlikte güneş enerjisi sistemleri ülkemizde her alanda rahatlıkla kullanılmaya başlanmıştır.

Related Post